Jednička ve výrobě minitepláren Tedom roste dvouciferným tempem

< Zpět na výpis článků
foto vyroba

1. března

e15.cz

Ondřej Souček

 

Třebíčský Tedom, největší dodavatel kogeneračních jednotek v Česku, má za sebou další rok významného růstu. 

Technologická firma, v níž drží většinu Jet Investment podnikatele Igora Faita, zvýšila podle předběžných odhadů hrubý provozní zisk o pětinu na téměř 300 milionů korun. Podobným tempem loni rostly tržby, které se vyšplhaly na 2,2 miliardy korun. Deníku E15 to sdělil projektový manažer většinového vlastníka Oldřich Šoba.  

Tedom očekává, že poroste i v dalších letech. Velmi dobrou zprávu pro kogeneraci například je, že po letech stagnace začala růst cena elektrické energie. Díky tomu má investice do kogenerační jednotky rychlejší návratnost, píše se ve výroční zprávě z roku 2018.

Technologické firmě podle Šoby vyhovuje i směřování Evropské unie, která se snaží podpořit rychlejší přechod k obnovitelným zdrojům. „Díky očekávanému odstavování uhelných a jaderných zdrojů budou plynové kogenerační jednotky čím dál více potřeba. Jejich vysoká flexibilita totiž dokáže tlumit výkyvy dodávek od nestabilních producentů elektřiny, jakými jsou sluneční a větrné elektrárny,“ říká Šoba.

Dobré časy věští společnosti také analytik společnosti Enas Vladimír Štěpán. ­„Lze předpokládat, že malé a střední zdroje budou postupně přecházet na plyn, jehož spalování je poměrně vysoce účinné a zároveň ekologicky šetrnější než uhlí. Díky zkapalněnému plynu je navíc paliva dostatek, což stlačuje cenu,“ říká Štěpán. „Dá se tak říct, že Tedom má na příštích dvacet let o zakázky postaráno,“ doplnil s tím, že při zpomalení ekonomiky mu případný propad v dodávkách může vykompenzovat divize zaměřená na provoz, údržbu a opravy.

Třebíčská firma odhaduje, že tuzemský trh dodává zhruba čtyři pětiny všech kogeneračních jednotek. K její konkurenci patří například firma Zeppelin CZ patřící do německé strojírenské skupiny Zeppelin Group. Tedom se přitom čím dál více zaměřuje na export, většinu produkce dodává do více než čtyřiceti zemí. 

Holding Tedom vlastní kromě třebíčského výrobce také 49,9 procent největšího českého provozovatele kogeneračních jednotek ČEZ Energo, v němž má většinu polostátní ČEZ. Součástí holdingu je i německá firma Tedom Schnell a několik dceřiných společností v různých částech světa. 

Sdílet článek na LinkedIn