Používáme cookies.
Souhlasím

Investiční fond Jet 2 získal majoritní podíl ve společnosti TEDOM

< Zpět na výpis článků
foto vyroba

(Brno, 10. května) Brněnská investiční společnost Jet Investment prostřednictvím svého fondu kvalifikovaných investorů Jet 2 nabyla 55% podíl ve společnosti TEDOM, a.s. Vstoupila tak vlastnicky do společnosti vyrábějící plynové kogenerační jednotky a provozující tepelně-energetické zdroje s ročním obratem dosahujícím 4 mld. Kč.

V současnosti představuje skupina TEDOM mezinárodního výrobce a provozovatele plynových kogeneračních jednotek se zhruba 800 zaměstnanci a EBITDA dosahující přibližně 650 mil. Kč. „Celkem 55% podíl jsme získali od zakladatelů a členů představenstva společnosti TEDOM, kteří nám dali důvěru k tomu, abychom pokračovali v jejich díle. Vážíme si toho a ctíme takový závazek,“ uvedl projektový ředitel Jet Investment Oldřich Šoba.

Jet Investment bude tradičně vystupovat jako investor, který své portfoliové společnosti rozvíjí: „Technologii kogenerace do budoucna věříme, naše zamýšlené aktivity budou růstové. Pro TEDOM stanovíme i akviziční cíle, které tohoto výrobce kogeneračních jednotek ještě posílí,“ komentoval nákup zakládající partner Jet Investment Igor Fait. TEDOM je tak prvním krokem k naplnění strategie budování průmyslových platforem ve fondu Jet 2, zároveň má i potenciál přinést obchodní synergie se společnostmi fondu Jet 1, například s PBS POWER EQUIPMENT.

Společnost TEDOM se sídlem ve Výčapech a výrobními závody v Třebíči, Hořovicích a Jablonci nad Nisou byla založena v roce 1991. Od roku 2016 je její dceřinou firmou německá společnost TEDOM SCHNELL GmbH, přední dodavatel kogeneračních jednotek a servisních služeb pro bioplynové stanice. Se skupinou ČEZ spoluvlastní podnik ČEZ Energo, dále provozuje „zelené“ energetické zdroje na skládkách komunálního odpadu a disponuje rozsáhlou servisní sítí. 

Zařízení pro efektivní výrobu elektřiny, tepla a chladu exportuje TEDOM do více než 40 zemí světa, tyto technologie snižují náklady na energie, jsou vysoce flexibilní a šetrné k životnímu prostředí. Při kogeneraci se naplno využije nejen elektrická energie, ale také teplo, které se při procesu uvolňuje. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla tak ve srovnání s oddělenou ušetří až 70 % energie obsažené v palivu. Doplnění o chladící jednotku dále umožňuje přeměnit teplo na chlad, díky tzv. trigeneraci tak mohou jednotky TEDOMu dodávat kromě elektřiny a tepla i chlad do klimatizací.

Sdílet článek na LinkedIn