Finančník Fait uspěl v Německu, koupil tovární areál výrobce zahradní techniky AL-KO

< Zpět na výpis článků
Jet Industrial Lease_ALKO_1

9. června 2021

ihned.cz

První akvizici má za sebou realitní fond Jet Industrial Lease brněnského miliardáře Igora Faita. Ve švábském Grosskötzu koupil průmyslový areál, kde sídlí výrobce zahradní techniky AL-KO a producent dílů pro autoprůmysl, firma Alois Kober. Fond zde plánuje dál stavět, o způsobu využití a rozšíření se rozhodne podle výsledků chystané studie.

„Jedná se o byznys typu sale & leaseback, v západních zemích obvyklý. Nemovitostní zázemí podniků v tomto modelu vlastní, spravuje a rozvíjí specialista na reality, zatímco vlastník se věnuje pouze podnikání. Vidíme v něm velký potenciál jak pro investory, tak pro průmysl, který si tímto krokem uvolní aktiva k podnikání,“ řekl HN Fait. Zde byla prodávajícím firma AL-KO. Cenu ani jedna strana nezveřejnila.

Obchod byl uzavřen na konci července, Jet Industrial Lease se stal stoprocentním vlastníkem nemovitostí a areálu o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních a transakce se uskutečnila formou asset dealu. To znamená, že došlo k převodu samotných nemovitostí.

Fait, který patří podle Forbesu mezi stovku nejbohatších Čechů, je průkopníkem realitních fondů sale & leaseback v Česku. Zjednodušeně řečeno fungují tak, že majiteli nemovitosti, který zde zároveň podniká, nabídnou její odkup a daná firma v ní může zůstat. Například výrobní či skladový areál si pronajímá, místo aby ho vlastnila. Bývalý majitel nemovitosti se může naplno zaměřit na svůj core byznys, nerozptyluje se údržbou realit. Zároveň prodejem posílí finančně a peníze může obratem investovat.

Model je vhodný například pro rychle rostoucí firmy nebo společnosti, které potřebují překlenout horší období. Naopak tradiční a finančně silní průmyslníci (obzvláště v Česku posedlém vlastnictvím nemovitostí) o „prodeji své výrobní střechy nad hlavou“ spíše neuvažují.

Akvírovaný areál leží nedaleko dálnice A8 a je téměř ze 100 procent pronajat. Jeho pronajímatelné plochy tvoří mix výrobních, kancelářských, skladových a R&D ploch s potenciálem k dalšímu developmentu na ploše zhruba 8200 metrů čtverečních. „Konkrétní představa o dalším rozvoji areálu vyplyne z budoucích studií, předpokládáme ale, že bychom tam mohli realizovat další výstavbu o užitné výměře 10 až 15 tisíc metrů čtverečních,“ nastínil výkonný ředitel fondu Pavel Drabina.

Stávajícími nájemci areálu jsou společnosti AL-KO KOBER SE a jejich divize zahradní techniky AL-KO Geräte a firma Alois Kober. AL-KO je původně rodinná firma s devadesátiletou historií a sídlo měla v témže místě v 60. letech. V současném moderním areálu se nachází jak její centrála, tak i technologické centrum a výroba.

Pro Faita to není první akvizice na Západě. Další fondy z rodiny Jet Investment, kterou vede, mají průmyslové podniky v Německu i Rakousku.

Tým mladého realitního fondu Jet Industrial Lease podle Drabiny od listopadu 2020 prověřil 250 příležitostí, z nichž aktuálně pracuje na 10. Tři projekty v celkové hodnotě zhruba 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun) jsou ve fázi prověřování před koupí. „Obecně se budeme s akvizicemi pohybovat v regionu střední Evropy,“ doplnil Drabina. Fond začal na investice vybírat peníze letos v lednu, za prvního půl roku shromáždil přes jednu miliardu korun. Své peníze do něj vložil i sám Fait a další tři partneři Jet Investment.

Článek si můžete přečíst také zde.

Sdílet článek na LinkedIn