Používáme cookies.
Souhlasím

TEDOM založil v Polsku novou společnost a ročně plánuje vybudovat a provozovat nízkoemisní zdroje o výkonu 10 MWe

< Zpět na výpis článků
tedom na web

(Třebíč, 15. dubna 2024) Třebíčská strojírensko-energetická skupina TEDOM a.s. expanduje do Polska, spolu s polským partnerem Polimex Mostostal založila společnost Polimex Energo, která bude budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek pro polské teplárenské a průmyslové firmy. Ty jsou doposud z velké části závislé na uhlí a musí projít transformací. Ročně by měl TEDOM v Polsku postavit nízkoemisní zdroje o výkonu 10 MWe.

Nová společnost Polimex Energo bude společným podnikem (joint venture) českého Tedomu a polské energeticko-inženýrské společnosti Polimex Mostostal s 50% podíly. Vznik společnosti schválily antimonopolní úřady obou zemí a hned po založení v dubnu 2024 začala polským průmyslovým a teplárenským společnostem nabízet vybudování a provozování kogeneračních jednotek. Ty, díky vysoce účinné kombinované výrobě elektřiny a tepla z plynu, popřípadě bioplynu, patří mezi nízkoemisní zdroje, a odpovídají tak plánům na dekarbonizaci.

V Polsku bychom podle základního scénáře chtěli instalovat a provozovat kogenerace o výkonu 10 MWe ročně, věříme ale, že polský trh slibuje mnohem větší potenciál,“ upřesňuje Ladislav Zeman, CEO TEDOM Group. Plánovaný instalovaný výkon představuje objem rovnající se například průměrné roční spotřebě sedmnáctitisícových Otrokovic.

Nová společnost Polimex Energo zákazníkům z řad firem a teplárenských společností bezplatně nainstaluje novou kogenerační jednotku TEDOM a současně jim bude dodávat teplo za cenu nižší než v případě vlastní výroby v plynovém kotli. Vedle tepla za výhodnou cenu a modernizace topného systému bez nutnosti vynakládat vlastní prostředky zákazníci získají také stabilní příjem z pronájmu prostor, ve kterých je jednotka nainstalována.

TEDOM v Polsku působí už 14 let, společným podnikem Polimex Energo chce na tamním trhu dále expandovat a zúčastnit se tak budoucí transformace polského teplárenství, které je z velké části závislé na spalování uhlí. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí sektor ročně spálí asi 14,5 mil. tun uhlí a na dálkové vytápění spoléhá 40 % polských domácností. Teplárenství by do roku 2050 mělo dosáhnout uhlíkové neutrality, už do roku 2028 by však mělo projít první fází transformace. Podle veřejně dostupných zdrojů bude na celkovou transformaci a dekarbonizaci polského dálkového vytápění zapotřebí 276 až 418 mld. zlotých. Kogenerační jednotky jsou považovány za nízkoemisní zdroj energie a jejich zapojení tak zapadá do strategie dekarbonizace, ke které se Polsko stejně jako další evropské země zavázaly v dokumentu Fit for 55.

Nutná dekarbonizace polského teplárenství, do které budou v nejbližších letech směřovat masivní investice, a současně malá konkurence v tomto segmentu na polském trhu, nás vedly k hledání partnera se silným lokálním brandem, jímž se nakonec stala právě energeticko-inženýrská firma Polimex Mostostal,“ říká Michal Rzyman, generální ředitel TEDOM Poland. Pro polského partnera byly atraktivní zkušenosti Tedomu z českého trhu. TEDOM totiž hodlá v Polsku zopakovat model, který zná už z Česka, kde společně se skupinou ČEZ postavil a společně provozoval kogenerační jednotky o výkonu více než 100 MWe, než firmu v roce 2020 se ziskem prodal.

Skupina TEDOM s téměř tisícovkou zaměstnanců a s pobočkami v Česku, Polsku, Německu, Velké Británii, USA a Kazachstánu vykázala za rok 2023 tržby 5,8 mld. Kč. Jen mezi lety 2022-2023 se tržby společnosti zvýšily o 30 %.  Od svého vzniku v roce 1991 TEDOM rozšířil nejen svou geografickou působnost, ale z výrobce kogeneračních jednotek vyrostl v poskytovatele komplexních energetických služeb, jako jsou služby výkonové rovnováhy, instalace decentralizovaných zdrojů energie a komplexní dodávky energetických celků. V roce 2021 rozšířil své služby o nákup a prodej energií pod značkou TEDOM energie, která patří mezi nejrychleji rostoucí dodavatele na trhu.

 

O TEDOM

TEDOM a.s. se přes 30 let zabývá vývojem, výrobou a provozováním kogeneračních jednotek, vysoce účinných zdrojů pro společnou výrobu elektřiny a tepla. V oboru kogenerace patří k předním firmám. Své výrobky prodává v desítkách zemí světa od Japonska, přes Evropu až po Spojené státy a spolupracuje také s řadou zahraničních partnerů ve více než 40 zemích světa. 

TEDOM má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice a několik mezinárodních obchodních poboček, z nichž nejvýznamnější je v Německu. Další členové skupiny pak působí v Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Velké Británii. Celá skupina TEDOM má přes 900 zaměstnanců.

Pro své kogenerační jednotky TEDOM vyvíjí a vyrábí vlastní spalovací motory a současně upravuje motory renomovaných světových výrobců. V nabídce má plynové kogenerační jednotky s elektrickým výkonem od 30 kW do 4,5 MW. Za dobu své existence prodala skupina TEDOM více než 9500 kogeneračních jednotek.

Kromě kogeneračních jednotek poskytuje TEDOM řadu dalších energetických služeb, jako jsou služby výkonové rovnováhy, nákup a prodej energií, instalace decentralizovaných zdrojů energie či komplexní dodávky energetických celků.  Hlavním akcionářem skupiny TEDOM je fond Jet 2 tuzemské investiční společnosti Jet Investment.

www.tedom.com

 

 

Sdílet článek na LinkedIn