Jet Industrial Lease kraluje. Loni překonal 11 procent

< Zpět na výpis článků
new-project-42-1640x872

CzechCrunch
29. února 2024
Luboš Kreč


Plán brněnského finančníka Igora Faita vykupovat od fabrik jejich budovy a zpětně jim je pronajímat, už nese ovoce. Jeho fond Jet Industrial Lease vykázal za rok 2023 zhodnocení 11,65 procenta a stal se nejvýnosnějším fondem kvalifikovaných investorů zaměřeným na průmyslové reality.

Portfolio fondu sestává z osmi obsazených průmyslových, logistických a kancelářských areálů v Česku, Německu a Polsku a také z jednoho komerčního developerského projektu poblíž Prahy. Hodnota nemovitostí přesahuje tři miliardy korun.
 
„Potvrzuje se, že industriální nemovitosti s bonitními nájemci v dobré lokalitě přinášejí stabilní výnosy s nízkým rizikem, a to i v dobách zpomalení ekonomického růstu. Hodnota těchto nemovitostí neztrácí dramaticky svou hodnotu a případný pokles tržních valuací je z velké části vyvážen růstem výnosů z nájemného valorizovaného o inflaci,“ říká ředitel fondu Pavel Drabina.
 
Drabina dodává, že ve srovnání s rokem 2022 narostl fondu výnos z nájemného o zhruba 22 procent, a že se tak i přes ekonomické oslabení a vysoké úrokové sazby podařilo udržet zajímavou dvoucifernou výkonnost. Zakladatelem a hlavní tváří fondu je brněnský patriot a miliardář Igor Fait, který stojí za mateřskou skupinou Jet Investments.
 
V letošním roce se fond chystá k další expanzi, loni prověřil na šest desítek investičních příležitostí. Princip je prostý: s majiteli nemovitostí jedná ve většině případů o akvizičním modelu zvaném sale & leaseback, tedy odkupu nemovitosti a jeho zpětném pronájmu původnímu majiteli, který pak může peníze z prodeje využít na jiné investice a rozvoj byznysu. Žádný jiný český fond se na sale & leaseback nespecializuje.
 
„Na pozadí probíhající transformace ekonomiky směrem k bezemisním technologiím, v době vysokých úrokových sazeb a problémů se splácením emitovaných dluhopisů a i horší dostupnosti úvěrů, předpokládáme, že zájem o sale & leaseback ze strany průmyslových podniků ještě dále poroste, a to nejen v Česku, ale v celé Evropě,“ naznačuje Pavel Drabina s tím, že fond kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease je fondem otevřeným, a je tedy možné do něj zainvestovat kdykoliv.
 
V majetku fondu Jet Industrial Lease jsou kromě průmyslových nemovitostí a logistických areálů i některé administrativní a multifunkční budovy nebo developerské projekty. Typickým příkladem je komplex Airport Business Center v areálu pražského Letiště Václava Havla.
Sdílet článek na LinkedIn