Další nákupy průmyslových podniků na obzoru: Igor Fait a jeho Jet Investment hodlají investovat 4 miliardy korun

< Zpět na výpis článků
jet2_subscribed (1)

(Brno, 31. 10.) Jet Investment k 31. říjnu ukončil upisovací období svého druhého fondu kvalifikovaných investorů poté, co byla upsána částka 4 miliardy korun. Fond Jet 2 se tak stal největším private equity fondem v ČR otevřeným širšímu spektru investorů. Investiční horizont fondu je stanoven na osm až deset let, získané prostředky budou opět investovány do soukromých společností zejména v oblasti průmyslu v regionu střední a východní Evropy.

Investiční závazky upsalo fondu přes 160 subjektů z řad privátních investorů, rodinných investičních společností a finančních institucí typu bank, pojišťoven a mezinárodních správců aktiv[1]. Vklad partnerů Jet Investment představuje 15 % z celkového objemu, instituce tvoří 28 %.

Fond kvalifikovaných investorů Jet 2 bude mít na nákupy průmyslových podniků tři roky. „Budeme se orientovat na majoritní účasti v malých a středních podnicích v oborech jako jsou strojírenství, automotive, alternativní zdroje energie, speciální chemie nebo železnice. Velkou budoucnost spatřujeme v oblasti moderních kompozitních materiálů,“ říká Igor Fait.

Na jedné straně může jít podle Faita o podniky v insolvenci, jako byla před osmi lety Kordárna, kterou Jet Investment prodal thajské Indorama Ventures, nebo o investiční příležitosti typu growth či late-stage venture, tedy o stabilní podniky vyžadující pro svůj další rozvoj investorský impulz zvenčí. „V každém případě budeme kupovat podniky, u nichž vidíme zajímavý potenciál k růstu nebo synergiím s dalšími společnostmi ve skupině,“ dodává Fait. Fond se postupně chystá vybudovat čtyři oborové platformy, nakupovat hodlá kromě Česka a Slovenska také v dalších zemích střední a východní Evropy. V Německu, Rakousku a Polsku ostatně brněnští finančníci investovali již s fondem Jet 1.

Cílem Jet Investment je ve fondu Jet 2 dosáhnout zhodnocení okolo 15 % p. a.[2] při investičním horizontu 8 až 10 let, tento předpoklad výkonnosti aktuálně naplňuje fond Jet 1, který za tři roky fungování dosáhl zhodnocení 13,5 % p. a.

Investice do fondů kvalifikovaných investorů se mezi českými investory těší v poslední době vzrůstající popularitě, podle dat AKAT objem majetku v těchto fondech dosáhl k 30. červnu 148,787 mld. Kč a dlouhodobě roste (kvartální nárůst o 7,16 %).

Sdílet článek na LinkedIn