CzechCrunch: Brněnský patriot a průmyslník Fait rozšířil své byznysové impérium, získal továrnu z Gdaňsku

< Zpět na výpis článků
GT ukłąd zasilania paliwem ciekłym_lowres

www.czechcrunch.cz
1. dubna 2022
Luboš Kreč

Polská společnost Rockfin zaměstnává 700 lidí a loni utržila dvě miliardy korun. Jejími klienty jsou koncerny jako Siemens, Mitsubishi nebo GE.

Miliardář Igor Fait koupil v Polsku se svou investiční skupinou Jet Investment významného výrobce technologií pro energetiku Rockfin. Plánem je začlenit ho vedle českých firem Tedom a 2 JCP do vznikajícího holdingu, který se bude podílet na zelené transformaci energetiky.

Fait, kterého časopis Forbes řadí s majetkem 3,6 miliardy korun mezi stovku nejbohatších Čechů a Češek, získal Rockfin od varšavského fondu Tar Heel Capital. Objem transakce sice strany nezveřejnily, jelikož ale Rockfin loni vydělal v hrubém přes 200 milionů korun, jednalo se nejspíš o částku přesahující miliardu korun.

Firma loni utržila dvě miliardy korun a zaměstnává 700 lidí. Sídlo i výroba Rockfinu jsou ve městě Małkowo poblíž přístavu Gdaňsk, podnik má další dva výrobní závody ve středním a východním Polsku. Specializuje se na vývoj a výrobu olejových a palivových systémů pro turbíny, generátory a kompresory. Mezi klíčové klienty patří Siemens, GE, Mitsubishi či Kawasaki.

„Do společnosti Rockfin jsme vstoupili, abychom využili vzájemných obchodních, engineeringových i výrobních synergií a také synergií v oblasti výzkumu a vývoje. Ve fondu tak chceme vybudovat silnou platformu, která dokáže nabídnout řešení pro transformaci směrem k čisté energii a decentralizované energetice. Právě v této oblasti bychom se rádi stali evropským lídrem,“ uvedl k obchodu Igor Fait.

Rockfin by měl plánovaný energetický holding vytvořit spolu s třebíčským výrobcem kogeneračních jednotek Tedom a račickou strojírenskou společností 2 JCP, která se specializuje především na zařízení pro plynové turbíny. Fait chce i s ohledem na ukrajinskou válku, která má na byznys s plynem tvrdý dopad, zaměření firem ve svém portfoliu trochu poupravit a více se soustředit na nové a zelené technologie.

Ty mají hrát důležitou roli také v novém investičním fondu Jet 3, který s kolegy letos spustil a do nějž chce od soukromých i institucionálních investorů získat osm miliard korun. Důležitým parametrem, který bude při případných investicích zvažovat, bude ESG, tedy sociální a ekologický přesah v podnikání dané společnosti.

„Investice, které se budou do fondu nakupovat, budou ohleduplné vůči planetě, budou mít příznivý dopad na zdravý životní styl a životní prostředí. Samozřejmě ne všechny, ale fond bude hodně zaměřený tímto směrem podnikání,“ prohlásil šestapadesátiletý byznysmen v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Fait je v rodném Brně známý jako velký filantrop a milovník architektury. Obnovil mimo jiné funkcionalistickou kavárnu Era, restauraci Pavillon (dříve známou jako Zemanova kavárna) a také slavnou Münzovu vilu. Vlastní též špičkovou výstavní síň Fait Gallery, jeho soukromá umělecká sbírka čítá několik stovek děl v hodnotě stovek milionů korun. Je také milovníkem exkluzivních aut, v jeho garáži parkoval McLaren P1 nebo Rolls Royce Cullinan.

Jeho společnost Jet Investment nashromáždila za poslední roky kapitál ve výši 8,5 miliardy korun. Kromě Tedomu a 2 JCP se v portfoliu nachází například podniky Strojírny Poldi v Kladně, německá EDS Group nebo První brněnská strojírna. V posledních třech letech Jet Investment uskutečnil čtyři velké prodeje – společností Less & Timber, Kordárna Plus, Benet Automotive a MSV Metal Studénka.

Článek najdete také zde.

Sdílet článek na LinkedIn