Střídání v Tedomu. Významného hráče české energetiky povede Vladimír Hlavinka

< Zpět na výpis článků
TEDOM a.s.,Třebíč

14. září

ekonom.cz

Alžběta Vejvodová

 

Třebíčská společnost Tedom mění vedení. Řízení firmy, která je tuzemským lídrem ve výrobě kogeneračních jednotek, převezme Vladimír Hlavinka. Jeho jméno je v energetice dobře známé. Řídil Jadernou elektrárnu Temelín, později jako člen představenstva polostátní energetické společnosti ČEZ odpovídal za fungování obou tuzemských jaderných elektráren. Zkušenosti má i ze zahraničních energetických společností. Byl výkonným ředitelem nizozemské Uranium One Holding NV nebo švýcarské U1 Trading. Hlavinka vlastní také společnost Orgrez, která poskytuje služby v oblasti elektroenergetiky a tepelné techniky.

Střídání na postu generálního ředitele Tedomu je vyústěním prodeje firmy, k němuž po částech došlo v průběhu loňského roku a letos v létě. V červenci nakonec podnik s téměř čtyřmiliardovým obratem zcela ovládla investiční společnost miliardáře Igora Faita Jet Investment.

Zakladatele a dosavadního generálního ředitele Tedomu Josefa Jelečka k prodeji vedly spory mezi vlastníky Tedomu. S menšinovým akcionářem Markem Rosenbaumem se dlouhodobě rozcházeli v názorech na vedení firmy i pohledu na její expanzi na zahraniční trhy, zejména ten německý. Neshody zkomplikovaly i prodej firmy společnosti Jet Investment. Přestože jej schválil antimonopolní úřad, Rosenbaum jej napadl u soudu s tím, že měl na akcie svých dvou společníků – Josefa Jelečka a Ivo Poukara – předkupní právo. Spor se táhl více než rok. Nakonec ho letos v červnu ukončila dohoda o narovnání.

"Byla to neskutečná úleva, poslední rok a půl s panem Rosenbaumem byl hodně komplikovaný, stálo mě to spoustu zbytečných sil," komentoval výsledek Jeleček. Přesto se rozhodl Tedom opustit. "Nadešel čas ke zjednodušení řízení skupiny a k dalším krokům, které jsme v minulosti nemohli podnikat kvůli sporu s druhým akcionářem. Tedom potřebuje pohled z venku, Vláďa Hlavinka, se kterým se znám už desítky let, je podle mého soudu ten, kdo má předpoklady skupinu převzít, sjednotit a rozvinout," dodává Jeleček.

Důvodů, proč se Vladimír Hlavinka rozhodl převzít vedení Tedomu, bylo podle jeho slov několik. "Zaprvé jde o špičkovou firmu, průkopníka kogenerací, vybudovanou z nuly a třicet let řízenou zakladateli. Pak je tu produkt se značným potenciálem a osvícený akcionář, se kterým se shodujeme na tom, jak by se měla společnost dále vyvíjet," uvedl. Tedom by si pod jeho vedením měl především upevnit své pozice na mezinárodních trzích. Z lídra kogenerace ho chce povýšit na lídra distribuované energetiky, která upřednostňuje výrobu energie v místě spotřeby s maximálním využitím místních zdrojů.

Jeleček bude dál s Tedomem spolupracovat na poradenské bázi. V nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom také naznačil, že se plánuje více soustředit na další společnost, v níž má podíl. Jde o výrobce elektromotorek Kuberg.

Podle expertů na energetický sektor odchází Jeleček z vedení Tedomu se ctí. "Je to klasický příběh úspěchu tuzemské značky, která byla vybudována z ničeho a kde zakladatel nakonec odešel s dobrým pocitem, že za sebou zanechává funkční firmu," říká energetický analytik Jiří Gavor.

Tedom vyrábí kogenerace na zemní plyn a bioplyn od těch nejmenších s výkonem sedm kilowattů až po velké, 10megawattové, které používají teplárny a velké průmyslové firmy. Prodává je nejen v Česku, ale i na zahraničních trzích. Například ve Francii, Itálii nebo v Kanadě.

Kogenerace, tedy společná výroba elektřiny a tepla, je stále důležitější součástí energetiky po celém světě. Hlavně v Evropě těží z nynějšího přechodu k obnovitelným zdrojům a odklonu od uhlí. Výhodou je, že oproti klasické elektrárně nejde při kogeneraci vyrobené teplo "do vzduchu", ale dále se využívá, zejména k vytápění domů a bytů.

Sdílet článek na LinkedIn