Průmysl na rozcestí: Češi by neměli jen montovat, mají na to něco skvělého vymýšlet. Chceme to změnit, říká lídr fondu Jet Ventures

< Zpět na výpis článků
článek č. 4

10.3. 2025

Seznam zprávy

Šéfoval Českým radiokomunikacím, úspěšně převedl Česko z analogu na digitální vysílání. Dnes Kamil Levinský hledá v čele fondu Jet Ventures nadějné technologické firmy, které mají potenciál inovacemi proměnit povahu průmyslu.

V čem vidí potenciál české ekonomiky či průmyslových startupů a jak rozpoznat, kdo má šanci v silné konkurenci uspět?

Často zmiňujete, že Česko má v ekonomice větší potenciál, než skutečně využívá. Proč si to myslíte?

Podívejte se na čísla. Evropa vloni nalila do startupů přes 60 miliard eur, ale Česko si z toho balíku peněz ukouslo jen drobky, a to méně než jedno procento. Přitom máme špičkové inženýry, matematiky nebo programátory. Máme na to stát se technologickým premiantem, jenže pořád tady převládá myšlení, že jsme montovna Evropy. Jsem skálopevně přesvědčený, že máme v Česku na víc. S Jet Ventures chceme tento potenciál podpořit. Nechceme skládat součástky, chceme vymýšlet technologie, které od nás budou světové firmy chtít kupovat. Kdysi nám v Evropě stačilo vyrábět kvalitní stroje, které si do svých fabrik kupovala celá Asie. Ta doba je pryč, musíme přinést něco dalšího, tudíž investovat do inovací.

Jak vypadají průmyslové startupy?

Zajímavých témat v průmyslu je velmi mnoho. Internet věcí, cybersecurity, 3D tisk, robotika. Namátkou například údržba strojů založená na datech umí předem odhalit potřebu oprav a ušetřit tak výrobcům obrovské peníze. Nebo digitální dvojčata fabrik, ve kterých si manažeři mohou modelovat výrobu třeba podle toho, která zakázka jim vynese víc peněz, nebo kompletně přeplánovat výrobu, když jim chybí nějaký materiál.

Náš startup PARTORY například umí fabrikám najít evropské dodavatele a v podstatě v reálném čase zajistit výrobu drobných strojírenských dílů. To je něco, co když poptáváte sami, stojí strašně moc času a peněz. To jsou inovace, které dokážou proměnit způsob, jakým fabriky fungují a vydělávají. A my tady máme mozky, které jsou schopné tohle vymýšlet, prodat a vydělat na tom. Sobě i investorům. Jenže na průmyslové startupy se tady u nás nikdo nezaměřuje, proto jsme založili fond Jet Ventures, abychom nadějným inovátorům zajistili kapitál a doslova pomohli dobýt svět.

Jak vybíráte startupy, do kterých investujete?

Hledáme startupy, co mají hlad a ambici stát se regionálním nebo ještě lépe globálním lídrem v dané oblasti. Technologie je důležitá, ale musí být současně komerčně využitelná. Neplatí na nás ideály, historicky vždy upřednostňujeme čistý byznys. Inspirujeme se zkrátka tím, co nám vždy šlo – najít díru na trhu a zaplnit ji lépe než ostatní. A hlavní je to, že tým musí mít drive, protože bez toho ani nejlepší nápad neprojde.

Jste mezi startupovými fondy relativně nový hráč. Má to i své výhody?

Naše obrovská výhoda je v tom, že jsme součástí velké investiční skupiny Jet Investment, která je zaměřená výhradně na průmysl. Už rozvinula na třicet průmyslových firem, které dnes zaměstnávají tisíce lidí a generují stovky milionů eur v tržbách. Umíme spravovat podnik od nuly, postavit ho na nohy nebo vzít prosperující firmu a dostat ji na globální úroveň. To se nám povedlo třeba s energeticko-strojírenskou skupinou TEDOM, kterou jsme prodali s téměř 7násobným zhodnocením.

Díky těmto letitým zkušenostem s rozvojem průmyslových podniků vnímáme bolestnou potřebu inovací, a právě proto jsme založili fond Jet Ventures, který je zaměřený na technologické startupy. Nejsme jen fond, co skládá peníze na stůl, poskytujeme startupovým týmům know-how, kontakty a strategii, zkušenosti, které jsme v Jet Investment nasbírali za téměř tři desetiletí. To nám dává náskok před konkurencí, která často jen sází na kapitál a čeká.

Co konkrétně z historie Jet Investment teď využíváte v Jet Ventures?

Třeba schopnost rychle rozpoznat, co funguje. Umíme bleskově analyzovat trh, lidi a čísla. Teď to aplikujeme na startupy – víme, jaký tým má šanci uspět a kde je třeba přitlačit. Jet Investment si také vybudoval na trhu výborné vztahy s podniky, investory a bankami. Když startup potřebuje první velký kontrakt nebo kapitál na expanzi, umíme mu otevřít dveře tam, kam by se sám nedostal.

Kam se podle vás Jet Ventures posune v horizontu, dejme tomu, pěti let?

Chceme být tahounem českého startupového světa v průmyslových inovacích. Plánujeme podpořit kolem dvaceti startupů, které budou mít globální dosah ať už v AI, automatizaci nebo v jiných komerčních technologiích. Máme na to zkušenosti, kapitál i kontakty, tak proč nezabrat pozici, kterou tady nikdo pořádně neobsadil. Pomůžeme tak proměnit střední Evropu v lídra inovací.

Kdo s vámi investuje?

Jsou to převážně bohatí lidé. Sami třeba vybudovali firmu, a proto dobře chápou potřebu pomoci průmyslu a ekonomice. Vědí, že investicí do další nemovitosti stojaté vody nerozhýbete a z Česka středoevropského tygra neuděláte. Naši investoři současně vidí, že ve venture investicích (pozn. investicích do startupů) je velmi zajímavý potenciál zhodnocení, i když pochopitelně s rizikem. Proto se ostatně doporučuje do venture kapitálu investovat cca pět až deset procent investičního kapitálu a být připraven si na zhodnocení počkat.

Co vás na venture scéně baví nejvíc?

Ten adrenalin, když vidím, jak se z nápadu stává něco hmatatelného. V Jet Ventures dáváme šanci lidem, kteří chtějí měnit pravidla hry.

Sdílet článek na LinkedIn