Používáme cookies.
Souhlasím

Nejlepší alternativní investice roku 2018? Zařaďte do portfolia private equity

< Zpět na výpis článků
ihned-advertorial-obrazek-k-anotaci-jet-investment

„V době, kdy úrokové sazby v bance téměř nepokryjí ani inflaci, může výnosnost nad 10 % znít jako sci-fi,“ říká Lubor Turza z investiční společnosti Jet Investment. Pro private equity investice, které běžně cílí na 15% roční výnos, ale není takové zhodnocení ničím neobvyklým. Nejjednodušším způsobem, jak investovat do private equity, jsou pro fyzické osoby fondy kvalifikovaných investorů.

Investicím do private equity se věnujete dvacet let. V čem jsou lepší než jiné?
Určitě bych investice nedělil na lepší a horší. Rozumný investor si musí umět riziko rozložit.  Všem vždy radím, aby nevkládali do alternativních investic více než 10 % svého investičního kapitálu. Toto pravidlo platí samozřejmě i pro private equity, ačkoliv takový typ investice nabízí skvělý poměr výnosu a rizika. Private equity investuje do firem nezalistovaných na burze. Takových, které čekají na nový impuls, je celá řada a dají se mezi nimi najít skutečné klenoty. V private equity se navíc zcela vyhnete volatilitě a nejistotě akciového trhu. Dluhopisy mají zase při podobném riziku jako private equity zastropovaný výnos. O ukládání peněz do banky ani nemluvím, peníze v prasátku zhodnotíte prakticky stejně.

Pořád ale mluvíme o vyšším riziku investic do private equity.
Samozřejmě. Nicméně profesionálové, kteří se investicemi do podniků živí, dokáží riziko minimalizovat. My například diverzifikací investovaných podniků v portfoliu, vstupní hloubkovou prověrkou společností před koupí a jejich aktivním každodenním řízením. Nemusíte být sami v private equity zběhlí, ale když proti vám stojí partner, který za dvacet let postavil na nohy pětadvacet podniků, máte určitou jistotu. Právě proto bych při výběru private equity fondu vhodného k investici doporučoval zaměřit se na jeho track record – tedy dlouhodobé, doložené výsledky. Dobrou pověst si v naší branži vybudujete nejprve tak po sedmi letech, kdy se začne ukazovat, jak umíte své akvizice řídit.

Do private equity investují instituce jako banky nebo fondy fondů. Jsou vhodné i pro fyzické osoby?
Určitě, ale nejsou pro každého. Představte si investora s širším portfoliem, které chce chytře diverzifikovat. Dvacet procent má vyhrazeno na alternativní investice. Ví, že chce s tímto kapitálem dosáhnout vysokého výnosu a nevadí mu na něj počkat, protože má pro své portfolio dlouhodobou vizi. V private equity má totiž všechno svůj čas. Správné načasování nákupu i prodeje podniků hraje klíčovou roli v růstu hodnoty fondu. Například investiční horizont fondů Jet se pohybuje okolo osmi let, kdy nakupujeme, spravujeme a řídíme podniky k jejich plnému potenciálu. Mnohonásobně vyšší výnos pro investora do private equity je tak vykoupen sníženou likviditou. Ve fondech Jet ale pamatujeme i na to, pořádáme každoroční aukce, kde mohou investoři svůj podíl, najde-li se kupec, prodat.

Do nového fondu Jet 2 přijímáte investice ve výši 10 milionů a výše. Jak velká je taková cílová skupina investorů?
Soudit mohu ze zkušenosti s fondem Jet 1. V roce 2015 do něj vstoupilo přes sto investorů a další jsme museli pro omezenou kapacitu fondu dokonce odmítat. Navíc, nemálo z těch, kteří jsou ve fondu Jet 1, budou investovat i do dvojky, protože jsou s výnosem fondu 16 % p.a. za dva roky spokojeni. Do fondu Jet 2 lze však investovat i prostředky pod hranicí deseti milionů skrze našeho partnera Conseq. Vedle fyzických osob s námi investují i banky nebo velké fondy. Zájem projevil například zahraniční fond fondů, který každý rok investuje do vybraných institucí po celém světě.

Vy vstupujete především do průmyslových podniků ve střední Evropě. Jsou firmy, do kterých byste neinvestovali?
Jsme oportunisti, zkoumáme každou možnost. Nebojíme se podniků v insolvenci, na restrukturalizace se specializujeme. Vyhýbáme se dnes tolik trendy start-upům, na to jsme příliš konzervativní. Naopak důvěřujeme takovým společnostem, které už delší dobu působí na trhu, mají například zajímavý produkt, ale potřebují finanční injekci, lepší řízení nebo nový impuls k tomu, aby se vrátily na vrchol. Z etických důvodů bychom neinvestovali do hazardu.

Rozhovor s Luborem Turzou vyšel na webu ihned.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet článek na LinkedIn