Fond Jet 2 ovládl polského výrobce pro energetiku Rockfin

< Zpět na výpis článků
#newacquisition_na web (1920 × 1080 px)

Jet Investment nakupoval v Polsku, kde uskutečnil jednu z historicky největších akvizic. Skrze investiční fond Jet 2 získal 100% podíl ve společnosti Rockfin, významném evropském výrobci technologií pro energetiku. Jet Investment tímto krokem posílil pozici na poli energetického byznysu a na nově vzniklém půdorysu svých tří společností hodlá vystavět holding, který se bude významně podílet na transformaci energetiky do čistých zdrojů. Private equity fond Jet 2 koupil Rockfin od investiční společnosti Tar Heel Capital. Strany se rozhodly výši transakce nezveřejňovat.

Během dvou let jde po akvizici třebíčského TEDOMu a 2 JCP z Račič u Štětí o třetí investici fondu v oblasti technologických dodávek do energetiky. „Do společnosti Rockfin jsme vstoupili, abychom využili vzájemných obchodních, engineeringových i výrobních synergií a také synergií v oblasti výzkumu a vývoje. Ve fondu tak chceme vybudovat silnou platformu, která dokáže nabídnout řešení pro transformaci směrem k čisté energii a decentralizované energetice. Všechny naše tři společnosti nabízejí sofistikovaná energetická řešení, která tuto strukturální změnu energetiky umožní. Společnosti například aktivně pracují na rozvoji vodíkových zařízení a infrastruktury. Právě v této oblasti bychom se rádi stali evropským lídrem,“ říká Igor Fait.

Polský Rockfin se 700 zaměstnanci se specializuje na vývoj a výrobu olejových a palivových systémů pro turbíny, generátory a kompresory, které nacházejí využití téměř ve všech odvětvích energetiky, včetně energetiky obnovitelných zdrojů, ale také dalších sektorech, například v papírenském průmyslu. Mezi hlavní zákazníky Rockfinu patří Siemens, GE, Mitsubishi či Kawasaki. Právě s těmito japonskými zákazníky má Rockfin exkluzivní partnerství na kompletní packaging jejich turbín v Evropě. „Důležitou součást portfolia tvoří vodíkový byznys. Aktuálně kromě výroby komponent pro vodíková zařízení Rockfin vyvíjí například vlastní zařízení pro decentralizovanou výrobu takzvaného zeleného vodíku nebo dodává technologii pro rozsáhlou síť vodíkových čerpacích stanic právě budovaných po celém Polsku,“ přibližuje Jiří Kroc, investiční ředitel Jet Investment, který měl akvizici na starosti.

Rockfin vykázal v roce 2021 tržby téměř 2 miliardy Kč a EBITDA 220 milionů Kč. Sídlo i výroba Rockfinu je ve městě Małkowo poblíž přístavu Gdaňsk, společnost má další dva výrobní závody ve středním a východním Polsku (Bydhošť a Gorlice), obchodní a výrobní týmy v USA, Itálii a Švýcarsku. 

Zamýšlený holding by spolu se společností Rockfin zahrnoval předního světového výrobce kogeneračních jednotek TEDOM a strojírenskou skupinu 2 JCP vyrábějící především zařízení pro plynové turbíny. „Díky kombinaci jejich stávajících výrobních portfolií, know-how a R&D se naše tři firmy stanou významným evropským hráčem na poli nové energetiky, a kromě komponent budou schopny dodávat i náročné technologické celky,“ uzavírá Jiří Kroc.

„Ve vlastnictví Tar Heel Capital Rockfin významně vyrostl, od jeho akvizice se nám podařilo   ztrojnásobit výnosy a téměř zečtyřnásobit EBITDA společnosti. Zaměřili jsme se na R&D a vývoj inovativního, diverzifikovaného portfolia produktů, zvýšení výrobní kapacity a investice do mezinárodní expanze. Stali jsme se tak globálním lídrem na trhu klíčových pomocných systémů pro energetiku a další výrobní sektory. Rádi bychom poděkovali managementu a zaměstnancům Rockfinu a přejeme jim pod novým vlastníkem mnoho dalších úspěchů,“ uvedl Andrzej Różycki, Managing Partner společnosti Tar Heel Capital.

Transakce se uskutečnila ve spolupráci s poradenskou společností PwC na straně prodávajících.

www.rockfin.com.pl

Sdílet článek na LinkedIn