Používáme cookies.
Souhlasím

Financování firem v době COVID-19: banka nebo private equity?

< Zpět na výpis článků
0

Mnoho firem si aktuálně klade otázku, jaké existují možnosti podnikového financování v době pandemie COVID-19.  Mají využít bankovní financování, nebo naopak podpořit svou finanční pozici posílením vlastního kapitálu? Budou fondy s ohledem na současnou situaci hledat nové investiční příležitosti, nebo spíše maximalizovat likviditu? Zhodnocení současné situace na trhu a přístupu firem ke kapitálu i akvizičním příležitostem se v živé panelové diskusi věnují experti Deloitte na transakční poradenství Jan Brabec a Dušan Ševc společně s Markem Malíkem z Jet Investment.

 

 

Panelisté se shodují, že rok 2020 bude rokem recese, otázkou zůstává, jak hluboké. Podle Marka Malíka bude před vyhodnocením příležitostí nutné překlenout aktuální období vysoké nejistoty, mimo jiné charakteristické:

 

  1. menší disponibilitou peněz v ekonomice kvůli poklesu na trzích,
  2. těžkostmi, s nimiž se potýkají firmy, a které zvýší jejich nabídku na trhu,
  3. opatrností investorů,

a to vše s dopadem na valuace.

 

„Jet Investment bude investovat s velkou pokorou a opatrností. Díky tomu, že jsme v letech 2010-17 divestovali okolo 70 % hodnoty našeho investičního portoflia a zároveň jsme zatím téměř neproinvestovali nově upsaný kapitál z přelomu let 2018 / 2019, máme na trhu solidní pozici. Můžeme pomoci firmám plným nebo částečným převzetím jejich equity, s aktivním řízením společností v krizi máme nakonec dlouhodobé zkušenosti," říká Malík, ale dodává, že nejdůležitější teď je, aby se podařilo nastartovat ekonomiku a vypořádat se s nezaměstnaností. V takovém případě by pak současná krize mohla mít menší následky než ta z roku 2008, a to i díky lepší kondici bankovního sektoru.

 

Zvlášť u akvizičního financování však mohou firmy dříve či později u bank očekávat větší opatrnost či úplnou stopku. Private equity kapitál je v takovém případě jednou z cest, jak se z tíživé situace dostat. Jako klíčové pro rychlost případné transakce panelisté vidí poskytnutí ucelených, kvalitních informací o prodávaném podniku, například ve formě Vendor Due Diligence. „Jet Investment se v současnosti pochopitelně plně soustředí na český trh, nemožnost cestovat je pro M&A trh obrovská překážka, která může u mnoha přeshraničních akvizičních procesů vyústit ve ztrátu transakčního momenta,“ dokresluje ještě dopady uzavřených hranic Malík. 

 

  • Více webcastů a informací, které vám pomohou efektivněji čelit COVID-19, najdete v seriálu na webu Deloitte – děkujeme za pozvání do jedné ze zajímavých epizod a za inspirativní diskuzi!
  • O tom, jak může private equity pomoci vaší firmě si můžete přečíst více zde

 

 

Sdílet článek na LinkedIn