Fait spouští fond zaměřený na průmyslové nemovitosti. Plánuje nakupovat budovy i v zahraničí
29. října 2020
text: Marek Miler
foto: Tomáš Škoda
Finanční firmy a developerské skupiny využily v uplynulých letech rostoucího zájmu Čechů o nemovitosti a založily desítky realitních fondů pro kolektivní investování do průmyslových hal, skladů nebo kancelářských budov. Nyní jim přibude nová konkurence - od brněnského finančníka a jednoho z nejbohatších Čechů Igora Faita.
Faitova investiční skupina Jet Investment otvírá fond, který bude zhodnocovat peníze v průmyslových, prodejních a kancelářských nemovitostech. Peníze od investorů bude vkládat hlavně do realit v České republice a na Slovensku, později případně i v Německu, Rakousku a Polsku. Skupina to oznámila v tiskové zprávě.
Fond nazvaný Jet Industrial Lease je určen takzvaným kvalifikovaným investorům, tedy lidem, kteří si mohou dovolit do něj vložit minimálně pět milionů korun. Upisovací období začíná v listopadu. Nižší vklad bude možný prostřednictvím partnerské investiční skupiny Conseq. Peníze by se ve fondu měly zhodnocovat minimálně pět let a jeho zakladatelé předpokládají roční výnos osm procent. Do fondu vloží vlastní prostředky i čtyři partneři Jet Investment, včetně Faita.
Fait patří podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes na 75. příčku nejbohatších Čechů s majetkem odhadovaným na 3,2 miliardy korun. Jeho skupina se specializuje na takzvané private equity - kupuje průmyslové firmy, pak je reorganizuje a se ziskem prodává novým vlastníkům. Skupina provozuje dva private equity fondy, prostřednictvím kterých investují desítky dalších investorů. V posledních dvou letech skupina z fondů některé firmy prodala, třeba firmu na zpracování dřeva Less & Timber nebo dodavatele dílů pro autoprůmysl Benet. Fond Jet 2, který disponuje čtyřmi miliardami korun od 170 soukromých a institucionálních investorů, v nedávné době investoval do výrobce kogeneračních jednotek Tedom nebo do firmy 2JCP, která vyrábí zařízení pro plynové turbíny.
Realitní fondy různého typu se v Česku v posledních letech staly nejrychleji rostoucí oblastí kolektivního investování. Je to částečně proto, že úrokové sazby u spořicích účtů bank prakticky nic nenesou a střadatelé hledají konzervativní alternativu k přímému nákupu domů nebo bytů. V prvním pololetí už tuzemské nemovitostní fondy spravovaly majetek za více než 100 miliard korun. Výnosy těchto fondů dosahují ročně i více než deset procent a krize kolem pandemie se jejich výnosnosti zatím dotkla jen omezeně.
Také nový realitní fond chce využít nízkých sazeb a poptávky po nemovitostech, které Češi ve špatných dobách vnímají jako konzervativní investici. Fait ale také sází na to, že v období pandemické krize budou některé firmy potřebovat peníze a budou zvažovat odprodej budov, ve kterých podnikají. "Promyšlený prodej nemovitého majetku může být podnik naopak vítanou finanční injekcí a zásadním impulzem k rozvoji hlavního předmětu podnikání," napsal finančník.
V zahraničí, například v Německu nebo Rakousku, je běžné, že firmy podnikají v budovách, které nevlastní. Pronájem totiž může firma z daňového pohledu uplatnit jako nákladovou položku, což může být výhodnější než budovy vlastnit a odepisovat.
Nemovitostní fond povede Pavel Drabina, nový člen týmu Jet Investment s dvacetiletými zkušenostmi v oblasti nemovitostí, akvizic a projektového managementu. Drabina předpokládá, že během prvního roku investuje fond v průměru jednotlivě 200 až 300 milionů korun do pěti nemovitostí na území Česka a jeho sousedů. Drabina napsal, že jeho tým už vyhodnocuje asi 30 potenciálních industriálních budov k případnému nákupu.
Skupina má ambici vybrat do fondu od privátních investorů v prvním roce jednu miliardu korun a do pěti let pak dalších 14 miliard.