Do fondu Igora Faita dali byznysmeni už 3,3 miliardy
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 30. 6. 2015
Autor: Luboš Kreč
Brněnský podnikatel Igor Fait slaví úspěchy mezi českými milionáři. Zítra se oficiálně spustí jeho investiční fond, do něhož vložilo soukromé peníze na devadesát byznysmenů, minimální vklad byl pět milionů. Vznikl tak v Česku unikátní privátní fond – jde o největší tuzemský fond, který je otevřený širšímu spektru investorů a který bude zároveň vydělávat na nákupech a řízení firem.
„V poslední době byl o fond tak velký zájem, že jsme bohužel nemohli uspokojit všechny zájemce. Rozrostli jsme se nakonec o více investorů, než jsme zamýšleli, což se odráží v celkové investici, která se z původně očekávané hodnoty 3 miliardy vyšplhala téměř na 3,3 miliardy,“ říká Fait.
Milovník funkcionalistické architektury, který se po jihomoravské metropoli prohání v supersportovním McLarenu P1, má coby finanční investor dobrou pověst, jeho skupina Jet Investment má za sebou několik velmi úspěšných projektů. Do jejího portfolia nyní patří průmyslové společnosti jako Kordárna Plus, Strojírny Poldi, PBS Industry či MSV Metal Studénka, nedávno Fait a spol. získali v konkurzu dřevařskou firmu Less & Timber.
Také služby
Model je klasický – Jet Investment vytipují perspektivní, ale v problémech se zmítající podnik, ten koupí, nasadí do něj vlastní management, překopou jeho fungování a pak jej se ziskem buď prodají, nebo si ho nechají jako dlouhodobější investici. V minulosti jim pod rukama prošly Sběrné suroviny, Vinium nebo Hutní montáže Ostrava.
Podobné má být i zacílení fondu, bude se soustřeďovat na české a slovenské společnosti s obratem nad miliardu, jedním z kritérií bude i potenciální napojení na ostatní firmy spadající pod Jet Investment. Rozdíl je ale ten, že zatímco v ní jsou výrobní, převážně strojírenské fabriky, fond možné akvizice hledá i ve službách. „Snažíme se o synergii se společnostmi, které máme v portfoliu nyní,“ vysvětluje Oldřich Šoba, jenž má fond na starost.
Rozjednaných je prý aktuálně zhruba pět možných investic. Kapacita fondu má být vyčerpaná do konce roku 2017, účastníci do něj budou posílat peníze průběžně na základě takzvaných capital calls, tedy až jim manažeři fondu řeknou, že je třeba doplnit finance. Momentálně leží na účtech jeden a půl miliardy, tedy zhruba polovina cílové sumy.
Nový typ fondu
Jména lidí, kteří svěřili Faitovi své peníze, nejsou veřejná, jedním z nich je nicméně pražský developer Pavel Smeták, mimo jiné majitel známé pražské restaurace Malostranská beseda: „S Igorem Faitem jsem několikrát spolupracoval a vždycky to dopadlo velmi dobře, takže jsem neváhal.“ Fond Jet Investment mu, stejně jako dalším investorům, při úpisu slíbil výnosnost 17 procent.
Typ fondu, který rozjel Fait a který je otevřený movitým lidem se zkušenostmi z byznysu, v Česku dosud chyběl. Takzvaných fondů kvalifikovaných investorů tady sice podle různých statistik existuje na 130 a spravují majetek za nejméně 85 miliard korun, řada z nich ale slouží jako určitá schránka třeba na správu nemovitostí, fondy totiž mají příznivější daňový režim.
Nebo se jejich manažeři soustřeďují na zhodnocování prostředků na trzích s dluhopisy, akciemi či komoditami, ne akvizicemi a správou podhodnocených společností. To je postup, který je běžnější v zahraničí, zejména v anglosaských zemích, ve Švýcarsku či Holandsku.