Byznysmen Fait chystá s novým fondem investice za miliardu do startupů

< Zpět na výpis článků
Jet Ventures_motiv 1
28. září 2024
Daniel Novák
 
Skupina Jet Investment miliardáře Igora Faita rozjíždí nový fond zaměřený na průmyslové startupy. Do rizikových investic okolo inovativních firem se Fait pouští poprvé. Fond Jet Ventures plánuje investovat přes miliardu korun.
 
Krátce po oznámení prodeje tuzemské energetické společnosti Tedom přichází ze skupiny Jet Investment brněnského miliardáře Igora Faita další významná zpráva. Faitův holding se poprvé vydává dělat byznys také mezi startupy. Založil nový fond Jet Ventures zaměřený na mladé inovativní firmy z průmyslu. Investovat plánuje až 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun.
 
„Máme téměř třicetiletou praxi s transformací vyspělých průmyslových podniků. Podporu mladých průmyslových inovátorů, kteří díky průlomovým technologiím dokážou přispět k další modernizaci a růstu celé evropské ekonomiky, považujeme za přirozené rozšíření našeho investičního zaměření,“ uvedl Fait.
 
„Chceme podpořit evropský průmysl, který v zapojení high-tech inovací do tradičních průmyslových odvětví výrazně pokulhává za USA a ztrácí konkurenceschopnost. Střední Evropa jako průmyslové srdce Evropy poskytuje inovacím ideální podhoubí. Obrovský zásobník technických a IT talentů a nižší provozní náklady z ní činí perfektní inkubátor pro vznik průlomových technologií,“ doplnil Fait.
Nový fond Jet Ventures hned na svém startu oznámil první investici za 1,3 milionu eur. Směřuje do startupu Partory zaměřeného na byznys okolo strojírenských dílů s využitím umělé inteligence a strojového učení.
 
„Partory funguje jako digitální továrna s neomezeným strojním vybavením. Z nahraného technického výkresu dokážeme algoritmem automaticky vybrat tu nejvhodnější technologii a stroj u auditovaných evropských dodavatelů, poptávku v reálném čase do 24 hodin nacenit, prověřit a rezervovat volnou strojní kapacitu,“ popsal jeden ze zakladatelů Partory Milan Málek.
 
Pro skupinu Jet Investment znamená vstup mezi startupy zásadní změnu. Dosud se totiž její fondy zaměřovaly hlavně na zavedené průmyslové podniky. „Je třeba ocenit snahu Jet Investment o investice do inovativních projektů. Je to mnohem lepší cesta než dotování nadějných nápadů ze strany veřejných autorit. Soukromí investoři umějí mnohem lépe identifikovat životaschopné investice a je to dobrý směr k tomu, aby Evropa srovnala krok s USA a asijskými zeměmi v čele s Čínou,“ komentoval výkonný ředitel poradenské společnosti Patria Corporate Finance Marek Rehberger.
 
Startupy jsou mnohem rizikovější investice než plně fungující firmy. V případě úspěchu však mohou investorům poskytnout násobně vyšší zhodnocení. Podle odborníků se klidně může stát, že z deseti takových investic sedm nevyjde. Tři úspěšné však zaplatí zbytek.
 
„Zpravidla jde o firmy, které zatím nevytvářejí zisk. Jejich ocenění je postaveno na víře a předpokladu, že se jim podaří obsadit silné místo v konkurenčním boji a vytvořit stabilní obchodní model, který bude v budoucnu profitabilní,“ vysvětlil Regberger z Patria Corporate Finance.
„Investor se musí také mentálně přepnout na situaci, kdy je jisté, že ne všechny investice vyjdou. To je obrovský rozdíl proti klasickému fondu soukromého kapitálu, kde se jen zřídka počítá tím, že se nějaká investice totálně nepodaří. U startupů je to běžná věc a je třeba s ní počítat. Ostatní profitabilní a úspěšné investice hravě pokryjí ztrátu z investic zmařených,“ dodal specialista na investice do firem.
Nový fond je určený pro zkušené a movitější investory. Minimální investice je pět milionů korun. Plánované roční zhodnocení je dvacet procent. Celkově fond plánuje podniknout až dvacet investic.
 
Inovativním průmyslovým firmám se nevyhýbají ani další známá jména z byznysu. Patří mezi ně například Thein Industry, průmyslová odnož investiční skupiny Thein bývalého šéfa operátora O2 Tomáše Budníka.
Sdílet článek na LinkedIn