FAQ
Na co se investoři ptají
-
Co jsou fondy kvalifikovaných investorů?
Investice do fondů kvalifikovaných investorů, kam patří i fondy Jet, nejsou otevřeny široké veřejnosti. Fondy Jet umožňují investorům, nejčastěji finančním institucím a fyzickým osobám, podílet se na mnohonásobně větších investičních příležitostech, než na které by mohli dosáhnout sami. I proto s námi můžete investovat pouze v případě, že jste si vědomi rizik, které s sebou investice do fondu přináší, a víte, že investice odpovídá vašemu finančnímu zázemí. Tuto skutečnost ještě před investicí musíte potvrdit v prohlášení. Váš status kvalifikovaného investora pak potvrzuje administrátor fondu.
-
Co znamená, že jsou fondy Jet uzavřeného typu?
Akcie, které investoři ve fondu vlastní, vždy odpovídají jeho vlastněnému majetku, tzn. primárně nelikvidním majetkovým účastem v podnicích. Proto není možné, aby fond v průběhu svého investičního horizontu odkupoval vlastní akcie na libovolnou žádost investorů.
-
Lze investovat do fondů Jet nyní?
Aktuálně lze investovat do fondu Jet Industrial Lease.
Upisovací období fondů Jet 2 a Jet 3 již skončilo, fondy jsou naplněny. Investiční horizont fondu Jet 1 skončil v červnu 2024 a investovat do něj tak již není možné. -
Jakou výnosnost vykazují investice ve fondech Jet?
Cílová vnitřní míra návratnosti fondů Jet 2 a Jet 3 po odečtení všech nákladů a odměn je stanovena na 15 % p.a.* U otevřeného nemovitostního fondu Jet Industrial Lease je cílová vnitřní míra stanovena na 8 % p.a.* Jeho průměrné roční zhodnocení od založení je 12,69 % p.a. (akcie třídy I1 k 31. 3. 2024)*.
Pozn. * Nejedná se o garantovanou návratnost, historická výnosnost nezaručuje budoucí výkony.
-
Kdo jsou investoři fondů Jet?
Fondy Jet umožňují investice jak fyzickým osobám z řad privátních kvalifikovaných investorů, tak institucionálním investorům, jako jsou fondy fondů, rodinné investiční společnosti a finanční instituce typu bank, pojišťoven a mezinárodních správců aktiv.
-
Do jakých společností fondy Jet investují?
V private equity fondech Jet investujeme do malých a středních výrobních společností v Evropě, ze kterých budujeme vzájemně provázané oborové platformy. Z hlediska fáze vývoje, ve kterých se podniky nacházejí, uskutečňujeme akvizice typu buy-out, growth, rescue / turnaround a late-stage venture. Při investicích do průmyslových oborů dbáme na diverzifikaci portfolia. Vstupujeme především do oborů nové energetiky (strojírenství, inženýring, distribuce), moderních materiálů, železničního průmyslu, automotive, dřevozpracujícího průmyslu a oportunitních investic (zdravotnictví a zdravý životní styl).
Nemovitostní fond Jet Industrial Lease investuje do průmyslových nemovitostí (výrobní a logistická centra, oportunitně také administrativní budovy v atraktivních lokalitách) v regionu střední Evropy. Fond se specializuje na akviziční model sale&leaseback.
-
Jaká je vlastnická struktura fondů Jet?
Generálním partnerem fondů Jet jsou partneři Jet Investment. V private equity fondech drží 10–20% podíl akcií, v ostatních fondech potom 5–15 %. Zbylý podíl drží limitovaní partneři, především jednotlivci s vysokým čistým jměním, a finanční instituce, včetně těch nadnárodních.
-
Kdy a jak dochází k divesticím ve fondech Jet?
Společnosti v private equity fondech rozvíjíme pomocí aktivního managementu, k prodeji přistupujeme v okamžiku jejich maximálního tržního potenciálu. K divesticím společností ve fondu může dojít kdykoliv během investičního horizontu fondu, pravděpodobně v jeho druhé polovině.
Portfolio nemovitostního fondu Jet Industrial Lease držíme dlouhodobě, k divestici ale může dojít v případě velmi výhodné tržní nabídky.
-
Jak dlouhý je investiční horizont fondu?
Investiční horizont fondu Jet 1 skončí v roce 2024. Investiční horizont fondu Jet 2 je plánován na 8+2 let, předpokládáme tedy jeho ukončení v prosinci 2028.
Fond Jet 3 vstoupil do svého investičního horizontu v roce 2023, ten je naplánován na 10+2 roky s předpokládaným ukončením v prosinci 2034.
-
Jak a kdy probíhají distribuce investorům?
U private equity fondů probíhají distribuce z fondu k investorům průběžně, a to vždy jakmile má fond k dispozici volné finanční prostředky získané z dividend z portfoliových společností nebo z jejich prodeje a které již dále neinvestuje do jiných investičních projektů. Distribuce probíhá vždy formou zpětného odkupu investičních akcií fondu nebo formou výplaty dividendy z fondu.
V případě otevřeného fondu Jet Industrial Lease distribuce probíhá individuálně, na základě rozhodnutí každého investora samostatně, a to vždy formou odkupu. Dle smluvních podmínek investor může po třech letech podat avízo fondu o plánovaném odkupu a za 12 až 15 měsíců od tohoto avíza odkup realizovat.
-
Co je to capital call?
Při podpisu investiční smlouvy s private equity fondem se investor zaváže investovat částku, kterou si sám zvolí. Fondu Jet tím dává svolení si tyto finanční prostředky během investičního období vyžádat, takzvaně „svolat kapitál“. Během prvních tří let investičního horizontu probíhá několik capital calls, typicky před nákupem akvizic. Fond Jet 1 například v rámci svého investičního období využil šesti capital calls. V případě capital call má investor minimálně třicet dnů na to, aby fondu poslal požadovanou částku. Oproti svým finančním prostředkům získá investor investiční akcie fondu. Po každém capital callu navíc investor obdrží výpis z účtu, ze kterého zjistí přesný objem akcií, který ve fondu drží.
-
Mohu z fondů Jet vystoupit v průběhu investičního horizontu?
Z private equity fondů nelze vystoupit před koncem investičního horizontu. Vystoupení je možné pouze v případě, že si investor najde kupce svého podílu a s protistranou se na odprodeji bilaterálně dohodnou se souhlasem Jet Investment.
Z otevřeného nemovitostního fondu lze vystoupit kdykoliv, nejdříve ale po 3 letech od podpisu smlouvy. Pro vystoupení z fondu je potřeba podat avízo min. 12 měsíců předem, odkup investičních akcií poté probíhá po uplynutí této min. roční lhůty a výplata následně po dalších 6 týdnech v závislosti na stanovení NAV fondu ke stanovenému obchodnímu dni.
Pojmy v private equity
angel investments
Investice do malých firem ve fázi samotného vzniku. Jedná se o mezistupeň mezi vlastním financováním zakladatele/ů a vstupem venture kapitálu. Typickými angel investory jsou jednotlivci z okolí vlastníků firmy.
capital call
Výzva investiční společnosti ke vkladu investorem přislíbené investice do fondu. Výše jednoho capital callu nesmí přesáhnout celkovou výši investorem upsaného kapitálu (capital commitment).
private equity
Sdružený kapitál institucionálních investorů (např. penzijních fondů, pojišťoven, bank, investičních fondů, fondů fondů, family offices) a fyzických osob disponujících vysokým a velmi vysokým čistým jměním, využívaný k přímému financování firem, které nejsou veřejně obchodovány na burze.
General Partner (GP)
General partner je manažer/vlastník fondu s potenciálně neomezenými právy k jednání v otázkách fondu. Je zodpovědný za řízení investic, správu investic a za to mu náleží odměna (tzv. management fee) a procento z výnosu fondu, jejich výši upravuje statut fondu.
Limited Partner (LP)
Investor private equity fondu, též tichý partner. Má pouze omezená (limited) práva v otázkách řízení fondu, nepodílí se na jeho chodu. Náleží mu výnos z investic fondu.
private equity fond
Fond sdružující finance institucionálních, individuálních investorů a manažerů fondu. Cílem private equity fondu je investovat kapitál do veřejně neobchodovaných firem, vytvořit zisk jejich rozvojem a následným prodejem.
private equity & venture capital
Venture capital představuje finanční zdroje investované do firem v rané fázi jejich rozvoje. Private equity capital představuje finanční zdroje investované do firem v pozdní fázi jejich rozvoje a do zralých firem.
track record
Výsledky prokazatelně dokládající dlouhodobé zisky a výnosnost fondu
capital commitment
Celková částka, kterou se investor zavázal investovat do fondu. Tato částka není investována najednou, ale postupně na základě výzvy manažera fondu v tzv. capital callu, tedy v okamžiku, kdy se fond chystá koupit novou společnost.
EBITDA
Zisk před započtením úroků, daní a odpisů. Jde o indikátor ukazující provozní výkonnost společnosti.
venture investments
Investice do menších firem v počáteční fázi rozvoje s vysokým růstovým potenciálem (start-upy), které potřebují finanční kapitál pro uvedení produktu na trh, rozvoj stávajícího produktu či jeho marketingu. Typickými investory jsou tzv. venture fondy.
late stage venture
Investice do relativně rozvinutých firem s vlastním produktem, které pro svůj další rozvoj nemají vybudovanou korporátní manažerskou strukturu a dostatek finančního nebo strategického kapitálu. Obvykle se jedná o manažerskou a finanční podporu nových produktů, technologií nebo celkové firemní expanze. Typickými investory jsou private equity fondy.
growth
Investice do zralých firem se zavedenou pozicí na trhu, které potřebují finance pro vlastní rozvoj, expanzi na nové trhy nebo financování akvizice. Typickými investory jsou private equity fondy.
buy-out
Odkup majoritního podílu firmy
akvizice
Proces získávání nebo nabytí předem definovaného majetku, v případě private equity fondu obvykle převzetí společnosti
růstová & dividendová část portfolia
Kombinace dvou základních částí portfolia, která diverzifikuje investiční riziko z pohledu druhů příjmů. Dividendová část portfolia představuje prosperující podniky, které nabízejí zajímavý a stabilní dividendový výnos. Růstová část portfolia představuje společnosti s výrazným potenciálem restrukturalizace a následného růstu.
likvidita
Schopnost, respektive rychlost, s jakou lze proměnit aktiva v peněžní prostředky
turn-around / rescue
Investice do krátkodobě neprosperujících firem s cílem konsolidovat a restrukturalizovat jejich fungování. V některých případech se připouští také likvidační procesy.
diverzifikace
Rozložení portfolia do různých investičních nástrojů s cílem snížit investiční riziko
cashflow
Rozdíl mezi příjmy a výdaji peněžních prostředků za určité období
due diligence
Komplexní prověrka společnosti před vstupem investora do cílové společnosti. Mimo jiné zahrnuje hloubkový finanční, manažerský a technický audit.
exit strategie
Předem stanovený postup při dosažení strategického cíle investora, případně postup při selhání stanovené strategie. Typickými exit strategiemi mohou být: prodej firmy strategickému partnerovi, sloučení s jinou firmou, vstup na burzu nebo také uzavření firmy.
IRR (internal rate of return)
Vnitřní výnosové procento je velmi objektivním ukazatelem výnosnosti investice poměřujícím v čase její příjmy a hodnotu k investované částce.
Paid-in Capital (PIC)
Podíl svolaného kapitálu k celkovému upsanému kapitálu fondu
Distributed Value to Paid-in multiple (DVPI)
Podíl kumulativní výše distribuce fondu ke svolanému kapitálu
Residual Value to Paid-in multiple (RVPI)
Podíl hodnoty fondového kapitálu ke svolanému kapitálu
Total Value to Paid-in multiple (TVPI)
Podíl součtu hodnoty fondového kapitálu a kumulativní výše distribuce fondu ke svolanému kapitálu . Využívá se jako ukazatel výkonu fondu před ukončením jeho životního cyklu.
p. a. (per annum)
Výnos přepočtený na roční bázi