Používáme cookies.
Souhlasím
  • Case studies

KORDÁRNA Plus

Dostupnost: 
0
0 bez DPH

Popis produktu

Produkt nemá vyplněný žádný popis.

Parametry produktu

Obory technické textilie, speciální chemie
Termín divestice říjen 2018
Termín akvizice květen 2010
Zhodnocení

Realizovaný výnos pro investory představoval 5,75násobek vstupní investice, v historii brněnské investiční společnosti patří tento projekt mezi ty nejúspěšnější.

Výsledek

V říjnu 2018 prodal Jet Investment Kordárnu a Kordplast thajskému petrochemickému gigantu Indorama Ventures. Pod vedením Jet Investment se Kordárna se dvěma výrobními závody ve Velké nad Veličkou a slovenské Senici stala předním evropským producentem kordových a séglových tkanin s potenciální roční výrobní kapacitou až 50 000 tun. Produkce Kordárny, která je v jejích závodech plně integrovaná od vlákna až po tkaninu, putuje do více než 15 zemí v Evropě, Severní a Jižní Americe a Asii. Kordárna je navíc strategicky umístěna, sídlí v srdci evropského automobilového průmyslu, v okruhu 500 km mají své závody klíčoví výrobci pneumatik i automobilů. Konsolidace Kordárny v rámci petrochemických aktivit nového vlastníka v budoucnu povede k růstu jejího významu na globálním trhu.

Firma v roce divestice

Jet Investment držel Kordárnu Plus ve svém portfoliu přes osm let, během nichž se mu podařilo společnost stabilizovat, sjednotit provoz výroby geotextílií a geomříží do slovenského Texiplastu a ten následně odprodat strategickému investorovi, odstavit neefektivní části byznysu, odštěpit neprovozní aktiva, sjednotit roztříštěnou strukturu společností pod Kordárnu Plus a Kordplast a především implementovat strategii pro podporu dalšího růstu. Během tohoto období došlo i k úspěšnému dokončení investice do výroby vlastního technického vlákna a zahájení produkce zcela nového produktu, hi-tech karbonových textilií. Mezi lety 2010 a 2018 se prodeje kordových tkanin pro výrobu pneumatik ztrojnásobily a v prodejích séglových tkanin pro dopravníkové pásy se firmě podařilo, i přes propad trhu zákazníků, udržet svoji pozici na trhu. EBITDA vzrostla z 56 mil. Kč v roce 2010 na téměř 280 mil. Kč v roce 2018. Kordárna také významně přispěla k zaměstnanosti v místním regionu, když pod vedením Jet Investment zvýšila počet zaměstnanců o 250 lidí.

Firma v roce převzetí

Jet Investment společně s dalšími finančními partnery přebírá 100% podíl v Kordárně Plus, ve společnostech Kordservice a Technické úklidové služby a minoritní podíl ve společnosti Texiplast. Skupina těchto firem se v té době nachází v insolvenci. Následně v roce 2011 přebírá 100% podíl ve společnosti Slovkord Plus. Jde o historicky první soudem povolenou přeshraniční reorganizaci podniku v Česku, později je považována za jednu z nejúspěšnějších reorganizací vůbec. Podnik se sedmdesátiletou historií se dostal do potíží v období finanční krize kvůli neschopnosti splácet dluhy spojené s masivními nedokončenými investicemi do výroby vlastního vlákna v senickém závodě. Ten musel být v roce 2009 úplně uzavřen, samotná textilka z Velké nad Veličkou propouštěla a přišla o většinu obchodních partnerů z řad předních výrobců pneumatik.

Podobné produkty