Používáme cookies.
Souhlasím

Jet Investment vyhrál výběrové řízení na investora skupiny BATIST

< Zpět na výpis článků
5c245d66-02ba-41eb-bcad-dce8fd06088c (1)

(Praha/Brno, 11. července)

Věřitelské výbory BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions potvrdily 10. července 2023 výsledek výběrového řízení, na jehož základě byl vybrán investor do českých entit skupiny BATIST Medical. Vybraným investorem je skrze fond Jet 3 brněnská investiční společnost Jet Investment, pro kterou se jedná o první investici v oblasti medicínských a zdravotnických produktů.

„Batist je silnou značkou s dlouhodobou historií v regionu střední Evropy, zejména v ČR a na Slovensku, těší nás, že se můžeme zasadit o záchranu další tradiční společnosti, podobně jako jsme to dokázali v případě Kordárny nebo MSV Metal Studénka. Pro Jet Investment jde navíc o strategický vstup do oblasti zdravotnictví, další naše akvizice v oboru budou následovat, a to nejen v ČR, ale také v Polsku,“ uvedl k tomu Marek Malík, partner Jet Investment.

„Skupina má kvalitní produkty i široké a diverzifikované portfolio zákazníků, kteří Batist podporovali v nelehké době, stejně tak si vážíme tvrdé práce zaměstnanců během posledních měsíců. My se nyní chceme soustředit na další rozvoj portfolia produktů jak ve výrobní, tak dodavatelské části,“ doplnil projektový ředitel Jet Investment Petr Filka.

Zrychlené výběrové řízení v rámci reorganizace probíhalo od letošního března pod vedením ekonomických a právních poradců z PwC a White & Case a dozorem insolvenčního správce Jana Maška. Cílem bylo v co nejkratším čase získat investora tak, aby insolvenční řízení co nejméně dopadalo na zdraví společnosti.

Jet Investment by do obou entit (BMAS a BMP) měl vstoupit v rámci probíhající reorganizace, na základě reorganizačních plánů, na jejichž přípravě by se měl aktivně podílet. Získat by měl 100% podíl v obou společnostech a zároveň výrobní a distribuční areál Batistu v Červeném Kostelci. Dle předpokládaného harmonogramu by k předložení reorganizačních plánů mělo dojít v průběhu srpna 2023. O jejich přijetí, a zároveň potvrzení vstupu Jet Investment do obou entit, budou věřitelé hlasovat v následujícím měsíci, na schůzi věřitelů.

„Pro současné obchodní partnery, ale i zaměstnance Batistu znamená vstup silného partnera, který by měl firmu ekonomicky stabilizovat a začít opět rozvíjet, významnou vzpruhu. Věřím, že se bude opakovat úspěšný scénář, jaký jsme se stejným investorem zažili v případě projektu Kordárny,” říká Petr Smutný vedoucí partner PwC Česká republika pro restrukturalizace.

Naráží tak na historickou spolupráci z roku 2010, kdy v rámci tehdy největší české reorganizace společnost Jet Investment vstoupila do výrobce technických tkanin pro gumárenský průmysl Kordárny Plus. Investorovi se podařilo firmu nejen zachránit, ale i výrazně rozvinout, více než ztrojnásobit jak prodeje, tak i počet zaměstnanců a po osmi letech ji prodat thajskému petrochemickému gigantu Indorama Ventures.

Skupina BATIST Medical se dostala do hospodářských potíží v průběhu roku 2022. Ty byly způsobené nárůstem cen nakupovaného zboží a energií, které nebylo možné kvůli postpandemickému propadu trhu, kdy státy rozpouštěly do nemocnic zásoby hmotných rezerv, promítnout do cen koncovým zákazníkům.

Hospodaření skupiny negativně ovlivnilo také to, že se stala obětí podvodu ve dvou obchodních případech, které ji na zálohách a škodách připravily o cca 150 mil. Kč. Hospodářské potíže skupiny vyústily v podání insolvenčních návrhů na holdingové entitě BATIST Medical Holding, distribuční entitě BATIST Medical a.s. a výrobní entitě BATIST Medical Productions.

Na červnových schůzích věřitelů odhlasovali věřitelé povolení reorganizace na entitách BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions. V případě BATIST Medical Holding byl preferovaným řešením zvolen konkurs, v rámci kterého by mělo dojít k rozprodání majetkové podstaty, včetně majetkových podílů v portugalské a španělské entitě BATIST.

Vstup investora je klíčovou částí reorganizace BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions, součástí reorganizace by mělo být dále také zpeněžení neprovozních aktiv a inkaso pohledávek z portugalské entity BATIST. Přípravou reorganizace a reorganizačních plánů BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions byla pověřena poradenská společnost PricewaterhouseCoopers a právní kancelář White & Case.

 

Sdílet článek na LinkedIn