Jet Investment prodává Kordárnu společnosti Indorama Ventures

< Zpět na výpis článků
kordy_005

Transakce bude akcelerovat růst přidané hodnoty skupiny Indorama Ventures v automobilovém průmyslu. Skupina se tak stane jedničkou v produkci kordových tkanin v Evropě. 

 

  • Transakce upevní pozici skupiny Indorama Ventures jako hlavního hráče v průmyslu technických tkanin a je odpovědí na poptávku zákazníků po integrované produkci od vstupní suroviny až po tkaninu
  • Akvizice bude pro skupinu Indorama Ventures klíčová díky strategické poloze v srdci evropského automobilového průmyslu  
  • Koupě Kordárny posílí skupinu Indorama Ventures v oblasti produktů s vysokou přidanou hodnotou a přinese pevnou platformu pro další růst skupiny

 

Jet Investment oznamuje, že akcionáři Kordárny Plus, a. s. podepsali smlouvu o jejím prodeji thajské společnosti Indorama Ventures Limited (IVL). Největší evropský producent kordových tkanin z Velké nad Veličkou tak přejde do rukou globálního hráče na poli petrochemického průmyslu. Prodej Kordárny bude zahrnovat jeden výrobní závod ve Velké nad Veličkou a jeden ve slovenské Senici. Ty společně disponují roční výrobní kapacitou až 50 000 tun kordových a technických tkanin a zaměstnávají 786 lidí. Transakce bude dokončena v druhé polovině roku 2018 po schválení příslušnými úřady.

Společnost Kordárna, s historií sahající až do roku 1948, je předním evropským výrobcem zaměřujícím se na produkci kordových tkanin pro gumárenský průmysl a technických tkanin pro dopravníkové pásy. Právě kordové tkaniny představují přibližně 75 % tržeb Kordárny, která se může pochlubit širokým portfoliem zákazníků a dlouhodobými vztahy s největšími světovými výrobci pneumatik. Produkty Kordárny nacházejí uplatnění ve více než 15 zemích v Evropě, Severní a Jižní Americe a Asii.

Oba výrobní závody Kordárny jsou strategicky umístěny v centru evropského automobilového průmyslu, kde v okruhu 500 km sídlí hlavní výrobci pneumatik a automobilů s produkcí přibližně 3,7 milionů automobilů. Indorama Ventures tak získá strategickou pozici pro optimální uspokojení poptávky zákazníků po kordových tkaninách.

Indorama Ventures zamýšlí integrovat Kordárnu do své existující evropské výroby a díky možnosti rychlého přístupu ke vstupní surovině tak umožní zvyšovat flexibilitu produkce. Po dokončení akvizice bude IVL globálně vlastnit 12 výrobních závodů v sektoru tkanin pro automobilový průmysl s roční produkcí 127 000 tun.     

Oblast automobilového průmyslu je jedním z klíčových faktorů růstu části portoflia IVL, která se zaměřuje na produkci s vysokou přidanou hodnotou. Ta v současnosti zaznamenává růst CAGR ve výši 43 %. Po integraci Kordárny skupina předpokládá, že její tržby pro rok 2019 dosáhnou 1 miliardy dolarů. Kordárna přinese IVL kompletní portfolio kordových tkanin, včetně tkanin z polyesteru, nylonu 66, nylonu 6, rayonu, aramidu a hybridních tkanin. Po dokončení akvizice se tak Indorama Ventures stane největším evropským producentem kordových tkanin a světovou dvojkou s kompletním portfoliem kordových tkanin a single end kordů.   

Aloke Lohia, CEO Indorama Ventures, komentuje akvizici:
Koupě Kordárny zapadá do naší strategie růstu v oblasti produkce výrobků s vysokou přidanou hodnotou skrze akviziční procesy. Kordárna je jednou z nejoceňovanějších a nejznámějších značek v pneumatikářském průmyslu a spolu s našimi společnostmi PHP, Performance Fibers a Glanzstoff má obrovský potenciál vytvářet hodnotu pro naše zákazníky a stakeholdery. Kombinací našich schopností a rozsahu výroby s dlouhodobými vztahy, které má Kordárna se svými zákazníky, vytvoříme příležitosti k udržitelnému růstu k naší první miliardě dolarů v rámci výrobků s vysokou přidanou hodnotou.

Automobilový průmysl je jednou z klíčových oblastí růstu skupiny IVL. Opírá se o vzrůstající trend mobility, jenž je poháněn rozvojem lehkých aut a pneumatik, palivové účinnosti a bezpečnosti. To pro nás představuje příležitost pro další strategický růst v oblasti přidané hodnoty, jako hlavní partner automobilového průmyslu chceme přinášet nejlepší služby na trhu.   

Igor Fait, managing partner Jet Investment, komentuje divestici:
Prodej Kordárny strategickému partnerovi je z naší strany logickým vyústěním úspěšného restrukturalizačního projektu. Od doby, kdy jsme do Kordárny v roce 2010 vstoupili, společnost posílila svou pozici ve všech oblastech podnikání a stala se předním výrobcem kordů v Evropě.                                       

Marek Malík, partner v Jet Investment, komentuje divestici:  
Během osmi let se Kordárna stala úspěšným mezinárodním výrobcem kordových a technických tkanin. Věříme, že tím, že se Kordárna stane integrální součástí celosvětově rozkročeného petrochemického byznysu skupiny Indorama Ventures, dále upevní svou pozici na trhu.  

Indorama Ventures Public Company Limited
Thajská Indorama Ventures je jedním z globálních hráčů na poli petrochemického průmyslu s výrobními závody v Africe, Asii, Evropě a Severní Americe. Její produkty (např. polymery, vlákna) míří především do rychloobrátkového zboží (nápoje, hygiena, osobní péče) a do automotive (pneumatiky, bezpečnostní opatření). Indorama aktuálně celosvětově zaměstnává asi 15 tisíc lidí a v roce 2017 dosáhla konsolidovaného obratu 8,4 miliardy dolarů. Společnost je zalistovaná na burze v indexu Dow Jones Sustainability Index (DJSI).

Sídlo společnosti se nachází v Bangkoku v Thajsku a vyrábí v těchto zemích:

  • EMEA: Nizozemí, Německo, Irsko, Francie, UK, Itálie, Dánsko, Litva, Polsko, Česká republika, Lucembursko, Španělsko, Turecko, Nigérie, Ghana, Portugalsko, Egypt.
  • Amerika: USA, Mexiko, Kanada, Brazílie
  • Asie: Thajsko, Indonésie, Čína, Indie, Filipíny, Barma

 

Jet Investment, a. s.
Česká investiční společnost Jet Investment, a. s., spravuje středoevropské podniky s tržbami téměř 8,5 miliardy CZK (8,494) a celkovou EBITDA 740 milionů CZK. Skrze své portfoliové společnosti aktuálně zaměstnává přibližně 3300 zaměstnanců. Od svého vzniku v roce 1997 se společnost specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. Od roku 2015 realizuje své investiční aktivity skrze private equity fondy, podléhající regulaci České národní banky.

V současnosti spravuje investiční společnost prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů Jet 1 významné společnosti: STROJÍRNY POLDI, a.s., HOECKLE Group, PBS INDUSTRY, a.s., PBS POWER EQUIPMENT, s.r.o., BRONSWERK HEAT TRANSFER, s.r.o., MSV Metal Studénka, a.s., Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o., Fiberpreg CZ a.s., FIBERPREG GmbH, BENET AUTOMOTIVE s.r.o., Payment4U, a.s. V průběhu roku 2018 dojde k úpisu nového fondu Jet 2. 

Sídlo Jet Investment je v Brně, výrobní podniky se nacházejí v České republice, Slovensku, Německu, Rakousku a Polsku.

 

Sdílet článek na LinkedIn