Igor Fait prodává Kordárnu. Ovládnou ji Thajci

< Zpět na výpis článků
Napsali o nás_HN_2.7

Hospodářské noviny
02.07.2018
Petr Lukáč, Milan Mikulka

Výrobce technických tkanin do pneumatik Kordárna Plus z Velké nad Veličkou mění majitele. Kupcem je thajská skupina Indorama Ventures, oznámili stávající vlastníci v čele s podnikatelem Igorem Faitem.

Cenu akvizice strany nezveřejnily, dříve se spekulovalo o jedné až dvou miliardách korun. "Kordárna je jednou z nejoceňovanějších značek v pneumatikářském průmyslu," říká šéf a zakladatel thajské firmy Aloke Lohia.
Podnik z jižní Moravy je největším evropským výrobcem technických tkanin, jež se používají pro výrobu pneumatik a dopravníkových pásů. Ročně jich vyprodukuje 50 tisíc tun. Zaměstnává 786 lidí ve Velké nad Veličkou a v závodě ve slovenské Senici. Firma nyní těží z boomu autoprůmyslu, její tržby postupně rostou a loni dosáhly 2,3 miliardy korun, provozní zisk činil před odpisy EBITDA 237 milionů.

V roce 2010 Kordárně hrozil krach. Právě tehdy do ní vstoupil nový vlastník – společnost Jet Investment Igora Faita. Ta v ní ovládá 52 procent. Dalších 33 procent patří firmě Proxy – Finance a zbylých zhruba 14 procent společnosti Prosperita Holding. "Prodej Kordárny je z naší strany logickým vyústěním úspěšné restrukturalizace této firmy," uvádí brněnský podnikatel Fait.
Indorama Ventures, která bude mít v Kordárně sto procent, se specializuje na petrochemii, mimo jiné na průmyslová vlákna a technologii PET. Firma je kotovaná na thajské burze a její loňský obrat dosáhl 8,4 miliardy dolarů (190 miliard korun). Působí ve 27 zemích a zaměstnává 16 tisíc lidí. Skupina plánuje posilovat v autoprůmyslu, kde v roce 2019 očekává příjmy přes jednu miliardu dolarů. Nejde o první podnik, který Thajci v Česku získali. Loni se stal součástí skupiny závod na výrobu umělých vláken v Lovosicích, který Indorama ovládla v rámci koupě rakouské firmy Glanzstoff Group.

Indorama Ventures letos nakupovala podniky i jinde. Například v Izraeli získala za v přepočtu sedm miliard korun většinu ve firmě Avgol Industries, která vyrábí netkané textilie pro pleny a hygienické vložky, ovládá přitom zhruba 10 procent celosvětového trhu.

Igor Fait tento týden v rámci svého fondu Jet Investment prodal také firmu Less & Timber, jež patří k dominantním evropským zpracovatelům dřeva a výrobcům lepených hranolů. Fait podnik vlastnil tři a půl roku. Ani v tomto případě nebyla prodejní cena zveřejněna. Podle odhadů HN se pohybovala okolo 950 milionů korun. Pily Less & Timber získala výše zmíněná firma Prosperita Holding, jež drží také podíl v Kordárně. Prosperitu vlastní ostravští podnikatelé otec a syn Miroslavové Kurkové. Faitův Jet Investment skrze svůj fond Jet 1 ovládá i další průmyslové podniky – třeba PBS Industry, Strojírny Poldi či Benet Automotive. Podle Faita je hodlá prodat na přelomu let 2019 a 2020.

Kromě prodejů firem plánuje Jet Investment i nákupy. V březnu vznikl nový fond Jet 2, jenž chce od investorů vybrat až pět miliard korun. To by z něj učinilo největší fond soukromého kapitálu v Česku. Společnost teď pracuje na nákupu dalších firem. "Myslím, že bychom je mohli oznámit do konce roku," řekl HN Fait.

Sdílet článek na LinkedIn