Používáme cookies.
Souhlasím

Bohatí Češi věří fondům kvalifikovaných investorů, vkládají do nich stále více

< Zpět na výpis článků
poutaci-u-obra-uzky-advertorial-e15

Bohatí Češi přicházejí na chuť investování do fondů kvalifikovaných investorů. Podle posledních dostupných údajů Asociace pro kapitálový trh ČR tyto fondy spravují v Česku 125,74 miliard korun, meziročně tento objem narostl o 29 miliard.

Za vzrůstající oblibou tohoto typu investic stojí hned několik faktorů. Před dvěma lety se snížila spodní hranice pro vstup do fondu na jeden milion korun. Ve stále bohatším Česku roste množství lidí, kteří na tento minimální vklad dosáhnou. Ve fondech kvalifikovaných investorů se jim pak otevírá široká paleta investičních příležitostí, na které by ani přes svůj vysoký majetek neměli dostatek prostředků. Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí mezi majetnými lidmi populární alternativní investice: nemovitosti, průmyslové podniky, luxusní auta, archivní vína nebo dokonce závodní koně. „Ten trend je jasný, velmi bohatí lidé dnes dávají přednost investicím do aktiv, které si sami spravují, nebo důvěřují fondům, které jejich investice aktivně řídí. Na rozdíl od pasivních investic do akcií nebo dluhopisů volí alternativní investice, nad kterými mají větší kontrolu a které jim umožňují chytře diverzifikovat investiční portfolio,“ říká Libor Šparlinek, zakládající partner investiční společnosti Jet Investment, která spravuje dva fondy kvalifikovaných investorů.

Fondy kvalifikovaných investorů však nejsou pro každého. Vedle minimální milionové investice jsou typické nižší likviditou a u některých produktů i vyšší rizikem, hodí se tedy pro zkušenější investory, kteří jsou si na dobré výnosy ochotni počkat. „Všem investorům vždycky doporučujeme, aby do rizikových investic, kam alternativní investice bezesporu patří, nevkládali více než deset procent svého investičního kapitálu,“ radí Libor Šparlinek. Totéž ostatně říká i lidem, kteří zvažují vložit finance do právě otevíraného fondu Jet 2  , který bude investovat do private equity, tedy zajímavých průmyslových společností, které nejsou zalistované na burze.

Chuť investovat u nás v posledních letech roste obecně. Ať už do fondů kvalifikovaných investorů nebo široce přístupných fondů kolektivního investování dnes investuje každý sedmý Čech či Česka a s celkovým objemem investic 1,365 bilionu korun doháníme Evropu.

Článek byl zveřejněn na webu E15.

Sdílet článek na LinkedIn